Smarta & effektiva flöden
Informationsdelning, informationsbelastning och datakvalitet har blivit ännu viktigare då ett växande antal tjänster automatiseras, till exempel genom användning av artificiell intelligens. Detta skapar fördelar både ur ett system- och enhetsperspektiv, men kan också skapa nackdelar för de som inte inkluderas i informationsdelningen.
Inom HITS 2 visade tester hur digitalisering och automation effektiviserar och möjliggör, men också kommer med nya utmaningar. Det kan exempelvis bli kostsamt att uppdatera hårdvara och integrera nya system. För att lösningar ska vara skalbara och intressanta krävs kostnadseffektiva sätt att dela data och integrera system. I HITS 3 genomför vi systemdemonstrationer som undersöker skyddsaspekter och datastandardisering av ekosystemet, i syfte att öka cybersäkerhet och interoperabilitet. Våra systemdemonstrationer testar:
Automatiserad leveransdata
Obemannade leveranser kräver att flera system och funktioner fungerar sömlöst ihop. Dörrar ska öppnas, larm stängas av, robotar startas och digitala signaler skickas till parkeringszoner. I dag sker detta ofta manuellt eller i silos. Därför testas hur ett fordon kan agera nod i ett större ekosystem, till exempel genom att kommunicera med larm, dörrar, robotar, parkeringszoner och andra digitala system. Det minimerar manuellt arbete och kortar ledtider.
Syfte och mål: Testa interoperabilitet mellan fordon och omgivande system som dörrar, larm, robotar, drönare, container/mellanlager, parkering.
Smidig livscykel för digitala fordon
I en digitaliserad logistikkedja utgör onboarding av nya fordon, ägarbyten, köp av nya fordon och hantering av underleverantörer en stor riskfaktor. Detta beror på att stora mängder data måste hanteras och synkroniseras manuellt mellan system som Transport Manangement System (TMS), Fleet Managemet, HR, ekonomisystem och trafikregister. Processen är därmed tidskrävande, felkänslig och kräver rätt kompetens.
Här utvecklar och testar vi ett mer automatiserat och skalbart onboardingflöde som också tar hänsyn till de anpassningar den nya EU-lagstiftningen Data Act kräver för ökad datadelning, datastandardisering och förbättrade effekter på systemnivå.
Syfte och mål: Demonstrera ett Plug & Play-onboardingflöde där nya fordon kopplas upp och automatiskt ansluts till kundens system.
Vill du veta mer?
Andreij Nylander
Läs nedan om andra systemdemonstationer i HITS!
Trygga och säkra leveranser
Samlastning